Czar zdjęć – aparaty i inne akcesoria do sesji zdjęciowych

Kategoria:

Opis

Robienie zdjęć zdecydowanie zdemokratyzowało się. Dawniej, a nie było to nadzwyczaj dawno temu, robienie zdjęć było sztuką, która wymagała pewnej, podstawowej chociażby wiedzy. O wiele bardziej zaawansowani byli w stanie nawet osobiście przeprowadzić cały proces wywołania i dalszej obróbki zdjęć aż do końcowej odbitki. Do dyspozycji były aparaty fotograficzne analogowe, które obraz zapisywały na taśmie światłoczułej. W zasadzie były one dość proste w obsłudze, oczywiście te najbardziej legendarne modele.

Aparaty fotograficzne miały zaledwie kilka możliwości ustawienia przesłony, czasu i czułości dla pełnego filmu. Niemniej jednak należy było posiadać wiedzę, niezależną od oprzyrządowania, na temat operowania światłem, na temat budowy przesłony i temu analogiczne akcesoria, jak baby props. Klisza światłoczuła miała okrojoną ilość klatek, była droga, podobnie jak i obróbka. Tak więc i nauka na błędach była droga. Głównie, iż o skutkach można było się przekonać z opóźnieniem. Wszystko to dla użytkowników nowoczesnych aparatów cyfrowych brzmi już trochę nieprawdopodobnie. Niemniej jednak aparaty fotograficzne właściwie stanowiły pewne wyzwanie. Nie starczyło wycelować i nacisnąć przycisk. Fotografia była wiarygodną umiejętnością, potrzebowała opanowania chociaż podstaw rzemiosła. Tylko w pewnych sytuacjach osiągała rangę sztuki. Można za tymi w pewnych sytuacjach tęsknić – zwłaszcza w owym czasie, kiedy ktoś pokazuje nam tysięczne zdjęcie z wakacji na komputerze. Nie ulega niepewności, iż fotografia analogowa potrzebowała opanowania rzemiosła chociażby w śladowym stopniu.

Cyfrowe aparaty fotograficzne, w jakich większość parametrów może być skonfigurowana automatycznie sprawiło, iż zdjęcia może robić każdy. Jest istotna grupa użytkowników, którzy nabywają nadzwyczaj skomplikowane aparaty z wieloma możliwościami ustawień a następnie robią zdjęcia w trybie auto. Czyli nie korzystają z większości funkcji dostępnych w aparacie, za które jednak już zapłacili. Jednak, by z nich w pełni skorzystać należy przeczytać instrukcję i poświęcić odrobinę czasu na próby. Cyfrowe aparaty fotograficzne mają na ogół nadzwyczaj przyjacielską, intuicyjną obsługę.