Czy zamiana skrzyni biegów jest trudna?

Kategoria:

Opis

Budowa skrzyni biegów jest dość karkołomna. W jej obudowie możemy odnaleźć trzy wały: sprzęgłowy, kluczowy oraz pośredni. Moc silnika jest emitowana na wałek sprzęgłowy, który przekazuję ją za pośrednictwem kół zębatych na wał okrężny. Na wale okólnym oraz głównym znajdują się następne koła zębate, odpowiadające za zmianę biegów. Cały układ ma obowiązek mieć należyte smarowanie. Stosuje się do tego właściwy olej przekładniowy. W starszych skrzyniach nieraz można było się spotkać z przełożeniem otwartym. Jest to wałek sprzęgłowy łączny z wałkiem głównym. Pomiędzy nimi nie zachodzi żadna zmiana szybkości pracy układu. Dużo osób zastanawia się też, czym jest nadbieg.

Jest to mechanizm, który powoduje, że prędkość wałka głównego jest większa niż sprzęgłowego. Zdarzają się skrzynie, gdzie występuje więcej niż jeden nadbieg. Są one nadzwyczaj korzystne w samochodach, ponieważ gwarantują długodystansową jazdę bez zmiany biegu oraz zminimalizowanie spalania samochodu – sprawdź to na https://skrzyniezajac.pl. Ze względu na swoją budowę cały mechanizm waży około 40 kg. Większa część posiadaczy aut personalnych po zniszczeniu silnika bądź skrzyni biegów uważa, iż pojazd nadaję się jedynie na złom. Nie musimy zapominać, że w dzisiejszych czasach oba te części są częściami, jakie możemy zmienić w niemal każdym warsztacie samochodowym. Jeśli zdecydujemy się na osobistą wymianę skrzyni, powinniśmy zwrócić uwagę na parę nadzwyczaj istotnych szczegółów. Po pierwsze, gdzie taką skrzynię należy zakupić. Jeśli posiadamy starszy samochód, nie będzie dla nas popłatne kupno śmiałej skrzyni, albowiem jej cena ma prawo niedużo się różnić od całego samochodu.

Niejednokrotnie w następstwie tego warto rozejrzeć się po okolicznych szrotach, czyli sklepach z używanymi częściami samochodowymi. Przed wymianą musimy się zabezpieczyć w pokaźną ilość przeróżnych kluczy nasadowych oraz oczkowych. Niezbędny też może okazać się kanał. W co niektórych samochodach zamiana skrzyni biegów bez kanału nie jest możliwa. Na wymianę musimy poświęcić około dwóch dni. Jeśli posiadamy zręczności równe kompetentnemu mechanikowi, czas ten będzie krótszy.