Do czego przydają się paznokcie i jakim sposobem są ukształtowane?

Kategoria:

Opis

Skoro powiedzieliśmy sobie, że paznokcie grają dla nas znaczącą rolę, to spróbujmy ustalić, do czego w stworzonym przez nas życiu mogą się paznokcie przydać. A więc jest dużo takich codziennych, częstych czynności – jesteśmy w stanie tutaj wymienić chociażby obieranie skórek pomarańczy, rozplątywanie supła na sznurowadle naszego buta czy również operowania drobnymi przedmiotami. Przy tym powinniśmy odnotować, iż do tych działań wskazane są paznokcie trochę dłuższe. Tudzież krótko obcięte paznokcie przydają się do tego, co wielu z nas robi całkiem niejednokrotnie – do drapania się. Tu długie paznokcie mogą rozorać naszą skórę, natomiast obcięte czule masują naszą profesjonalną swędzącą skórę.

W pewnych sytuacjach wprawdzie, będąc w ekstazie, jesteśmy w stanie nie zważać na rany, jakie zadają nam paznokcie naszej idealnej partnerki… Z kolei dla niej ładne, szczególnie ozdobione bądź też dłuższe aniżeli zazwyczaj paznokcie mogą być symbolem wyróżniającym z tłumu, dowodem swojej wyjątkowości. Tak w takim razie, jak zauważamy, przeznaczeń paznokci jest bardzo dużo oraz każdemu z nas są potrzebne na co dzień. Wydawałoby się, iż budowa paznokcia jest prosta – ot, twarda płytka.

Jakkolwiek okazuje się całkiem skomplikowana. Mamy tutaj parę elementów. Pierwszy to płytka paznokciowa, czyli to, co potocznie oznaczamy paznokciem. Płytka z kolei ma gładką warstwę górną oraz pofałdowaną dolną, która jest niepowtarzalna dla każdego człowieka. Drugim detalem jest tzw. obłączek, inaczej biały półksiężyc u podstawy paznokcia, stanowiący dostrzegalną część żywej konstrukcji paznokci. Trzeci element, jaki znamionuje paznokcie, to wały paznokcia, które zachodzą pod jego spód umacniając go oraz zabezpieczając przed uszkodzeniem – sprawdź sklep podologiczny. Dalej mamy skórkę, jaką niektórzy z nas tak ubóstwiają obgryzać i tzw. brzeg wolny, innymi słowy ta część, która wychodzi poza obręb paznokcia oraz bywa w pewnych sytuacjach niesłychanie długa.

Paznokieć posiada również zabezpieczenie, które nie zezwala wniknąć wodzie i zanieczyszczeniom pod niego, co zapobiega infekcjom. Każdy z tych elementów sprawia, iż paznokieć jest całkowicie zbudowaną oraz kapitalnie funkcjonującą całością.