Jak dbać o piece oraz kominy?

Kategoria:

Opis

Ten typ systemu grzewczego ma nadzwyczaj dostatnią tradycję. Niegdyś piec kaflowy kładziono w każdym ulokowaniu, obecnie – dzięki wykorzystaniu nowych dyspozycji rozprowadzania gorącego powietrza- jeden piec bez problemu jest w stanie dać ciepło, niezbędne do ogrzania kompletnego domu. Ten typ pieców zmieniał się na przestrzeni lat. Mamy do czynienia z kilkoma typami pieców kaflowych. Wyróżniamy piece szablonowe – z drzwiczkami i szybą. Takie piece, przez lata święciły triumfy w świecie ogrzewania. Nieco nowocześniejszym rozwiązaniem są piece używające wkłady kominkowe. Prostsze w użytkowaniu, a w głównej mierze w sprzątaniu.

Następny rodzaj to systemy grzewcze wykończone płytkami ceramicznymi – to najnowocześniejsza wersja tej formy grzewczej, która z pieców kaflowych użytkuje wyłącznie kafle. I ten naturalnie szczegół łączy wszystkie podrodzaje – sprawdź naprawa kominów. Architekci prześcigają się w doborze zdobionych kafli. Kluczowy jednak jest materiał, z jakich są zbudowane – najprawidłowiej by była ceramika. W naszym kraju zwykle wybieranym typem kominka jest kominek rustykalny. Jest on jakoby wpisany w kulturę domów znad Wisły. To szablonowe kominki, na jakich stawia się zdjęcia całej rodziny, pamiątki, które dzieci przywiozą z wakacji, czy prezenty od znajomych, które chcemy wyeksponować – szczególnie z okazji ich wizyty. Niejednokrotnie dookoła tego typu kominków buduje się niskie blaty, na zapasowe drewno do palenia.

Tworzywem wykończeniowym tego rodzaju kominków zazwyczaj są wybitnie klasyczne budulce. Piaskowiec, cegła, marmur lub drewno. Sposób wykończenia jest uzależniony od woli projektanta, a w szczególności od wnętrza, w jakie ma być wkomponowany. Sposób wyposażenia pomieszczenia, kolor ścian, materiał, z którego wykonana jest podłoga – to wszystko niezwykle ważne elementy, dla designera stworzonego przez nas kominka. O ile takiego zatrudnimy. Nieraz bo są to kominki, których nie projektują specjaliści. W kolosalnych, rodzinnych domach za złota rączkę robi głowa rodziny – pomysłowy, przedsiębiorczy mężczyzna.