Karta pomiarowa

SKU: INDX001A Kategoria:

Opis

Peryferyjny komponent, jakim jest karta pomiarowa (PCIe lub PCI-E) jest standardem magistrali rozszerzającej do podłączenia komputera do jednego lub więcej urządzeń peryferyjnych.

Co niesie ze sobą korzystanie z karty pomiarowej?

Karta pomiarowa zapewnia mniejsze opóźnienia i wyższą szybkość przesyłania danych niż w przypadku magistrali równoległych, takich jak PCI i PCI-X. Każde urządzenie podłączone do płyty głównej z łączem PCIe ma własne dedykowane połączenie i oznacza to, że urządzenia nie konkurują o przepustowość, ponieważ nie dzielą tej samej magistrali.

Urządzenia peryferyjne wykorzystujące kartę pomiarową do przesyłania danych obejmują karty adapterów kart graficznych, karty interfejsu sieciowego, urządzenia akcelerujące pamięć masową i inne wysokowydajne urządzenia peryferyjne.

Dzięki kartom pomiarowym, menedżerowie centrów danych mogą korzystać z szybkich połączeń sieciowych między serwerami i łączyć się z technologiami sieciowymi poza podstawowym zasięgiem serwera. Magistrala PCIe łączy również komputery klastrowe korzystające z innych rozwiązań.

W przypadku laptopów i urządzeń mobilnych niezbędnych do połączenia adapterów bezprzewodowych, półprzewodnikowych urządzeń pamięci i innych urządzeń zwiększających wydajność można używać kart mini PCI-e. Zewnętrzna karta PCI Express (ePCIe) służy do połączenia płyty głównej z zewnętrznym interfejsem PCIe.

Karty pomiarowe – stosunek ceny do jakości

W przypadku PCIe dane są przesyłane przez dwie pary sygnałów: dwa przewody do transmisji i dwa przewody do odbioru. Każdy zestaw par sygnałów nazywany jest „ścieżką”, a każda ścieżka może wysyłać i odbierać ośmiobitowe pakiety danych jednocześnie pomiędzy dwoma punktami. Liczba ścieżek karty pomiarowej jest decydującym czynnikiem w jej wydajności, a więc wpływa ostatecznie na cenę. Na przykład, niedrogie urządzenie PCIe, takie jak karty sieciowe, może wykorzystywać tylko cztery ścieżki (PCIe x4). Dla porównania, karta graficzna o wysokiej wydajności, wykorzystująca 32 ścieżki (PCIe x32), używana do transmisji z maksymalną prędkością, byłaby proporcjonalnie droższa.

Gniazda magistrali PCIe są zazwyczaj kompatybilne z innymi gniazdami magistrali PCIe, zezwalając na łącza PCIe, które używają mniej ścieżek, do korzystania z tego samego interfejsu co łącza PCIe, które używają większej liczby. Na przykład karta pomiarowa z ośmioma ścieżkami może zostać podłączona do gniazda z szesnastoma. Szyny magistrali PCIe nie są jednak kompatybilne z interfejsami połączeń dla starszych standardów magistrali.