Składniki fizyczne w procesie dezynfekcji oraz dbania o czystość

Kategoria:

Opis

Często używamy wyrażenia odkażanie, lub inaczej dezynfekcja. Mimo to nie każdy z nas rozumie przesłanie tych słów. Chodzi tutaj głównie oto, aby zmniejszyć jak największą liczbę bakterii, zarazków, w naszym otoczeniu. Takie działania mają na celu usuwanie mikroorganizmów. Zazwyczaj dezynfekujemy przedmioty, oraz przestrzenie które tej czynności potrzebują.

Z reguły dezynfekuje się rany, czy również przyrządy chirurgiczne jakie potrzebne są do operacji, też w salonach fryzjerskich dezynfekuje się potrzebne narzędzia. Bowiem w powietrzu, jesteśmy w stanie spotkać różnorodne wirusy, bakterie które mogą wywoływać przeróżne choroby. Dlatego tak istotne jest aby przedmioty, jakie są tak niejednokrotnie używane przez różnorodne osoby, były odkażane, bo nigdy nie wiadomo co może nas spotkać.

Co poniektóre placówki, prowadzą takie czynności bowiem ich zawód jest tego wymagany na przykład chirurdzy prowadzący operacje. Musimy pamiętać że dezynfekcja, dotyczy głównie przedmiotów, a jeśli chodzi o odkażanie ran tym absorbuje się antyseptyka. Do odkażania stosuje się nie tylko chemikalia, jakie do tego służą jednak również elementy fizyczne, pozwalające na to. Jednym z podstawowych czynników jest para wodna, jej zdobycie jest niezmiernie łatwe oraz każdy z nas otrzymuje się w życiu dziennym, przez gotowanie wody.

Jednak, aby były oczyszczone nasze przedmioty przez parę wodną, pomocny nam jest dobry sprzęt jaki nam to zapewni – przykład to Bramka do dezynfekcji. Jeśli posiadamy taki przedmiot, musimy wiedzieć że dobra temperatura tej pary pozwoli nam uzyskać ten efekt, to oznacza że nasza idealna para wodna musi co najmniej 100-105 stopni Celsjusza. Z reguły parą wodną oczyszczamy odzież, oraz rozmaitego rodzaju sprzęt.

Następnym sposobem na dezynfekcję powodowaną czynnikami fizycznymi, jest promieniowanie UV, takie promieniowanie zezwala nam niszczyć znajdujące się w powietrzu drobnoustroje, i na niezasłoniętych przestrzeniach. Z rzadka kiedy stosuje się ten drugi rodzaj dezynfekcji, bowiem używać go można tylko na niektórych powierzchniach, aniżeli parę wodną.