Zalety oraz aspekty instalacji fotowoltaicznych

Kategoria:

Opis

Instalacje fotowoltaiczne uzyskują prąd, jaki posiada większą częstotliwość aniżeli ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd też zawsze w pierwszej kolejności wyczerpuje się prąd pochodzący z instalacji, a po pewnym czasie używa się dopiero prąd z sieci. Zdarza się niemniej jednak, iż pojawia się nadmiar prądu, jaki jest niewykorzystywany. To naturalnie dzięki użytkowaniu wyjątkowych liczników dwukierunkowych wolno z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej.

Polska regulacja o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi przejrzyście, że nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej działalności. I tutaj pojawia się pojęcie: prosument czyli podmiot, który jest jednocześnie fabrykantem energii (fotowoltaicznej) jak i jej konsumentem – więcej na domenie fotowoltaika. W sytuacji, gdy przeznaczony prąd jest niewystarczający można pobierać go z sieci publicznej. Systemy fotowoltaiczne on-grid nie żądają wykorzystywania specjalistycznych akumulatorów, a to wpływa na obniżenie wydatków montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to przyciągające rozwiązanie, które pozwala oszczędzić wiele pieniędzy.

Prócz dyspozycji przesyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE napomyka również o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering). W praktyce świadczy to, iż posiadacz mikroinstalacji ma szansę przesłania nadwyżki energii do sieci oraz odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a również odebrać ją kiedykolwiek zechce. Kompetentnie nazywa się to bilansowaniem rocznym energii. Będzie to nic innego jak wyliczanie różnic między prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. To naturalnie dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Co więcej instalacja fotowoltaiczna ma prawo posiadać także szczególny licznik, jaki zezwala analizować wykresy wyczerpywania energii.