Jakim sposobem zmienia się rynek pracy? Przetestuj zawody

Kategoria:

Opis

W okresach, kiedy bezrobocie rozszalało się na porządne, wiele zawodów, które jeszcze parę lat temu święciło tryumfy, dzisiaj pomału odchodzi w zapomnienie. Mowa tu w głównej mierze o przedsiębiorstwach świadczących profesjonalne usługi typowo komercyjne. Wystarczy jedynie sięgnąć pamięcią dziesięć lat do tyłu.

Autentyczną furorę robiła w owym czasie praca w kafejkach internetowych czy prywatnych warsztatach szewskich. Wolno było też skorzystać z oferty osiedlowych punktów prasowania bielizny (nazywanych potocznie maglami). Co najistotniejsze, nie obowiązywała tam żadna, skomplikowana rekrutacja. W dzisiejszych czasach, w dobie rozwoju sporych sieci handlowych i ogólnemu dostępowi do Internetu, praca w tych zawodach jest już wyłącznie wspomnieniem. Aż trudno zaufać, że całkiem niedawno praca w kawiarence internetowej była marzeniem wielu młodych ludzi. Łączyła się z prestiżem i możliwością całkiem niezłych zarobków.

Obecnie kawiarenek internetowych tyle, co kot napłakał. Internet ma niemalże każdy. Korzystanie z magla lub szewca przestało się najzwyczajniej w świecie opłacać. Wielkość płac wybitnie często zmusza nas do zaciskania pasa i nikomu nie przyszłoby do głowy, by resztę ekonomizacje wydawać na prasowanie pościeli w ofiarowanych do tego punktach. Okazje na dzisiejszym rynku pracy mają nieliczni – sprawdź Pracownicy z Ukrainy. Mowa tu przede wszystkim o tych zawodach, które okupowane są przez tłumy wytrwałych „poszukiwaczy”.

Współcześnie dużym powodzeniem cieszą się przede wszystkim zawody ściśle powiązane z współczesnymi technologiami. Praca na jednym z tego rodzaju stanowisk łączy się z dużym prestiżem, a przy okazji niewymiernymi korzyściami materialnymi. Faktem jest, że dziś większości z nas marzy się praca za biurkiem. Po pierwsze jest mnóstwo odpowiedniej płatna niż fizyczna, a po drugie nie jesteśmy narażeni na trud.

Mimo to pracę na jednym z najatrakcyjniejszych stanowisk udaje się zdobyć tym nielicznym. „Przeciętnemu Kowalskiemu” do szczęścia starczyć ma obowiązek praca sezonowa (gdyż tego typu ogłoszeń można odnaleźć najwięcej), ewentualnie w telemarketingu lub ewentualnie sprzedaży bezpośredniej. Nie jest to może najgorsze wyjście z sytuacji, ponieważ przedstawiciele tych profesji potrafią w ciągu miesiąca zarobić całkowicie godziwą sumkę.

Reasumując, szansa na odnalezienie zatrudnienia oczywiście jest, jednak niemało zależy od szczęścia, a przede wszystkim od tego, w jakim zawodzie poszukujemy pracy.